MAAŞ VE ÖZLÜK HAKLARINIZI MÜZAKERE ETMEDE EN GEÇERLİ 10 TAKTİK

 

1. Zamanlamayı düşünün.

Patrondan tazminatı artırmasını istemek çok zordur, özellikle de ana talebiniz bu olursa. Onunla yapacağınız görüşmeden çok önce hamlenizi planlayın, üzerinde tartışılabilecek başka çıkarlarınızı da gündeme getirmeye hazır olun.

 

2. Yüksekten uçun ama aklınızı kullanın.

Birçok uzman insanların istek ve dilekleriyle müzakerede elde ettikleri sonuç arasında çok güçlü bir bağ bulunduğunu söylemektedir. Aynı zamanda da patronunuzun gerçekten evet diyebileceği fikirler ortayı koymanız gerekir.

 

3. Doğru tondan başlayın.

Patronunuza onu dinleyip fikirlerini anlayacağınızı hissettirin. Tabii patronunuzun da size aynı şeyi yapmasını bekleyeceksiniz ki bu konuları ikiniz birlikte çözebilesiniz. Ultimatomdan, tehditlerden ve bunun gibi güç kullanmayı çağrıştıran davranışlardan uzak durun.

 

4. Çıkarlarınızı açıkça ifade edin.

Tazminatınız sadece maaş olarak değil pek çok ihtiyacınıza da cevap verecek miktarda olmalı. Sizin için önemli olan başka noktaları da göz önünde bulundurmayı unutmayın—kar paylaşımı, hisse senedi opsiyonları, bonus, işte daha fazla sorumluluk/ yetki almak, daha sık ve hızlı promosyon imkanı, daha fazla izin/ tatil ya da esnek çalışma saatleri gibi.

 

5. Patronunuzun çıkarına olan şeyleri öngörün.

Tıpkı sizin gibi patronunuzun da ihtiyaçları ve çıkarları olacaktır. Onun size evet demesini sağlamak için fikirlerinizin patronunuz için önemli olan şeylere de karşılık gelmesi gerekecektir.

 

6. Fazla seçenek yaratın.

Beyin fırtınası herkesin çıkarına olan noktaları bulmanın en etkili yoludur. Beyin fırtınasını teyit tekniğinden ayırabildiğiniz ölçüde daha fazla işe yarar – önce olası çözümler yaratın sonra bunlar arasından bir karar verin

 

7. Nesnel kriterler kullanın.

Karşınızdaki kişi teklifin çok sağlam ve nesnel bir zemine oturduğunu anlarsa onu kendi teklifinize ikna etmeniz daha kolay olacaktır, başka benzer işletmelerin sizin deneyiminize sahip çalışanlarına ne ödediği ya da işletmede başkalarının ne kadar kazandığı gibi.

 

8. Alternatiflerinizi dikkatli düşünün.

Patronunuza evet dedirtemediğiniz takdirde bir B planınız olmalı. Hazırlık yapmanın bir bölümü de spesifik bir eylem planı yapmaktır, böylece masadan kalkmanız gerekirse ne yapacağınızı bilmiş olursunuz.

 

9. Hedeflerinize ulaşmak için dikkatli hazırlık yapın.

Bu müzakerelerin tamamen kontrol edebileceğiniz tek yönüdür. Yukarıdaki tavsiyelerin hepsinden faydalanabilmek için buna önemli ölçüde zaman ve enerji harcamanız gerekecektir.

 

10. Gözden geçirin ve öğrenin.

Müzakere etme becerinizi gerçekten geliştirmenizin tek yolu deneyimlerinizden açık ve net dersler çıkarmaktır. Müzakereleri bitirdikten sonra yaptıklarınızdan hangilerinin işe yaradığını ve bir dahaki sefere neyi değiştirebileceğinizi düşünün.

En son Blog:

Process Really Counts

As the sun returns to parts of the UK this week, we all should massively take care of ourselves and our loved ones as the lure of the cooling effects of water drag us to the seaside and our local wild swimming areas. Furlough did a number of things, one of which has been...

En son Tweet:

Sekiz Adım Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.
Sun Plaza Kat 13, Bilim Sokak
Maslak
34398 / İstanbul
Türkiye
+90 (0) 212 366 0251
iletisim@scotwork.com
Bizi takip edin
award 1.jpg
award 2.jpg
Scotwork CPD 2020